Okumak.. Kitap okumak.. İşte bütün mesele bu!

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere Hamlet’ten bir esinlenme yaşayarak yazıma başlamak istedim. Hem kendime biraz gaz verir, hem de siz değerli okuyucularda bir merak, biraz telaş, bi gıdım panik ve az biraz da endişe yaratabilirse ne mutlu bana. Yüzlerinizde tebessüm oluşurken konuyu sulandırmak gibi bir niyetimin de olmadığını belirteyim.

Üniversite sonrası Yüksek Lisans’a başlayıp 2 yıl akademik dünyanın makale ve çeviri dolu dünyasıyla aşırı boğuşmuş olmamdan ötürü 2009 yılından bu zamana pek kitaplarla haşır neşir olmadım. Olamadım mı demeliydim acaba? Haliyle uzunca bir süre roman, hikaye vb türde eserlere karşı bir soğukluk ve mesafe oluştu ister istemez. Buradan şu çıkarımı ve önermeyi yapabilirim rahatlıkla.

Lisans sonrası yüksek lisansa hemen başlarsanız ciddi bir yıpranma oluyor ve bir dizi negatif etkilenmeye maruz kalabiliyorsunuz.

Okuma eylemi mühim bir eylem. Bunun altını çizmek istemiyorum ama aşağıdaki görsel buraya tam ve yerinde bir bakış açısı sağlıyor, amiyane tabiriyle cuk oturuyor.

Kitap okumayı geleneksel hali ile okumak tabii ki ayrı, apayrı bir keyif ama son zamanlarda da ivmelenen e-kitap dünyasına da ciddi bir bakış gerekiyor bence. Son yıllarda hem kitap, hem de okuyucu sayısı hızla artıyor. Burada bir e-kitap’ın hem ekonomik hem de pratik kullanıma müsait oluşu elbette bu pazarı dünyada çok genişletti. Umuyor ve diliyorum ki yakın zamanda Türkiye’de de bu pazar genişler. Hem de bu işin kağıt, matbaa, enerji ve kaynak kullanımı anlamında dünyaya sağladığı katkılar saymakla bitmez.

E-kitap okumak pek çok açıdan PDF dosyası okumaya benzetilebilir. Bir e-kitap dosyasına, bir de o dosyayı açabileceğiniz bir cihaza (Bilgisayar, Amazon Kindle, Sony Reader, Nook, Cybook, Reeder gibi) sahip olmanız yeterlidir. Fakat piyasada bulunan değişik e-kitap formatları ve yazılımlar nedeniyle mesele biraz daha karmaşık olabiliyor. Benim tercihim dünyanın da en çok tercih ettiği Kindle oldu.

Kindle edindiğim günler ve sonrasında sanırım geçtiğimiz yıllara oranla 2 kat okuma sağlamışımdır. Yeterli mi? Elbette değil.

Kindle e-mürekkep teknolojisini kullanan, dünyanın en büyük e-kitap arşivini de aslında bünyesinde barındıran Amazon’un kitap okuma aracı. Daha detaylı bilgi için yerli ve yabancı kaynaklarda çokça malumat mevcut. ( Google yardımcı olur ama ben şurayı direkt size önereyim : http://kindlebilgideposu.com/ )

Bir de şu abimizin (-ki kendisi CAN’dır) konuyla ilgili Introduction to Kindleizm tadında yazısı vardır onu da es geçmeyelim. Taş oluruz valla. Buyrunuz.

Yeri gelmişken, bu cihazın öncüsü Jeff Bezos abimize de hayır duaları e-mail, telefon yada telapati yoluyla iletmekte fayda var. Sağolsun. Okuma eylemine ciddi bir katkısı oluyor. Neden derseniz bir kere cihaz ince&hafif ve binlerce kitabı bünyesinde tutabiliyor. İnternet bağlantısı sayesinde devasa Amazon arşivine ulaşabiliyorsunuz. E-Ink teknolojisi sayesinde ise bilgisayar, cep telefonu ve tablet piyasası ile okumaktan daha farklı bir konumu var. Yani anlatmakla bitecek türden değil. Ancak burada da Serdar Kuzuloğlu’nun son yazılarından olan yazısını genel anlamda e-okuyucuları iyi özetlediği için paylaşmakta fayda görüyorum. Buyrunuz. M.Serdar Kuzuloğlu’nun da bu yazım için ilham verdiğini söylersem abartmış olmam. Hatta ve hatta bu yazı yine onun blogunda görebileceğiniz ve twitter hesabından da paylaştığı bir fotoda yer alan “Entelektüelin Kutsal Kitabı” isimli eseri edinmek istememle ortaya çıktı. Buna diğer yazıda değineceğim.

Tercihim Kindle ‘in en basit versiyonundan yana olmuştu. Klavyesiz, küçük ve en hafif olan modelini tercih ettim böylelikle hemen her yere yanımda taşıyabiliyorum. (Ceket cebine, kot pantolun arka cebine girebilen bir cihazdan bahsediyorum.Bkz. Cep Herkülü )

Detaylı bilgilerini buradan görebilirsiniz. Bir şarjla 1 ay hatta daha fazla süre şarja ihtiyaç duymama durumuna ise şapka çıkartılır diyorum, başka da bir şey demiyorum.

Gelelim bu cihaz ile kitap okumaya. Gözü yormaması(e-ink teknolojisi), hafifliği, sayfalarla uğraşma(katlama vs) sıkıntısının olmaması, hafifliği ve çantanıza 4-5 kitap atamama gerçekliğinize rağmen Kindle ile onlarca hatta yüzlercesini kolaylıkla taşıyabilmeniz.

Kitapları amazon.com’dan kredi kartınızla satın alabilir, okuyabilirsiniz. Wi-Fi ile bağlantınızın olması kafi. Aynı zamanda internette de çeşitli forum ve sitelerde var ve kolaylıkla ulaşabilirsiniz. USB kablosu ile birlikte gelen cihazınıza amazon.com’dan aldığınız kitaplar size ait bir hesapta tutuluyor ve cihazınızı açıp Wi-Fi ile entegre ettiğinizde ortak hesaba erişip, satın almış olduğunuz kitapları cihaza çekiyor otomatik olarak. Bilgisayarınıza indirdiğiniz kitap vb dokümanları ise kablonuzla bağlayıp, sürükle bırak yöntemiyle atabiliyor olmanız ise en güzel özelliklerinden biri.

Cihazda okunacak eserlerin amazon’un doğal formatının .mobi uzantılı olduğunu söyleyip, cihaza atacağınız PDF’leri okuyabildiğini ancak çözünürlük itibariyle zorlanabildiğini ve bozulduğunu belirtmek isterim. İşte tam da bu noktada Calibri isimli programın derdimize çare olabildiğini söyleyebilirim. Program farklı uzantılı dosyaları çevirmesiyle oldukça maharetli. Dosyanın kurulumu ve kullanımı da oldukça kolay. Herhangi bir kullanıcı adı vs istememesi de ayrı bir kolaylık. Calibri isimli programı şuradan tedarik edebilirsiniz.

Calibri programı olmadan sadece Amazon.com ‘da içerikleri edinebilirsiniz. Eğer ingilizce okuma ve anlama ile ilgili probleminiz yoksa yeterlidir elbette ancak Türkçe yada diğer dillerdeki kaynakları okumak isterseniz bir dönüştürücüye ihtiyaç duymanız gerekecek.

Kindle’ı herkese tavsiye ediyorum. Yabancı kaynaklar için bulunmaz bir araç olduğunu ifade etmek, Calibri ile muhteşem bir ikili olduğunu da belirtmek istiyorum. Yerli kaynaklar için yapılacak bir ara formül var. Yani idefix ve D&R‘dan Türkçe kitapları edinip (.epub uzantılı), bir dizi işlemden geçirdikten sonra Kindle’da da okumak mümkün. Evet, az evvel denedim ve başardım ve gayet mutluyum bundan ötürü.

Bu metodu sizle de paylaşacağım ki hem lisanslı ve satın alarak arşivinize katabileceğiniz e-kitapların Kindle’da da okunabilmesinin yolunu paylaşacağım. Sadece .epub uzantılı kaynakları destekleyen bir cihaza ihtiyaç duymamız saçma aslında. Ve bir ara formülle bunu aşabiliyoruz. Onu da bir sonraki yazıda paylaşacağım.

Reklamlar

One thought on “Okumak.. Kitap okumak.. İşte bütün mesele bu!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s